Aktualności

“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.”Cyprian Kamil Norwid

 

Dzień Otwarty dla kandydatów do LO im. C. K. Norwida w Radzyminie odbędzie się 08 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00 Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Akcja EkoWalentynki
EkoWalentynki w RadzyminieZapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji pt. „EkoWalentynki”, w ramach której zbieramy zużyte baterie i telefony komórkowe.

Akcję koordynują: pani Justyna Bylak i pani Katarzyna Kostrzewa

Od 10 lat w lutym organizowane są ekologiczne Walentynki, #EkoWalentynki. 1000 partnerów w całej Polsce, ponad milion zebranych zużytych baterii. W tym roku kolejne organizacje, samorządy dołączają do akcji!

A jak wygląda zbiórka i recykling baterii i elektroodpadów w naszym kraju?

W zeszłym roku w Polsce osiągnięto 45% poziom zbiórki baterii i akumulatorów (zebrano ok 67 tys. ton!). Zdecydowana większość wprowadzanych na rynek baterii i akumulatorów to baterie przemysłowe i samochodowe. Osiągnięto także wymagany 60% poziom zbiórki elektrośmieci (ok. 420 tys. ton). Minimalne poziomy zbierania dla elektroodpadów zgodnie z prawem wzrastają każdego roku. W tym roku wymaganie to ponownie rośnie o 5 punktów procentowych i minimalny poziom zbierania wynosić będzie 65% średniorocznej masy wprowadzonej na rynek. Poziomy zbierania dla baterii na razie pozostają bez zmian.

Ważnym elementem pozwalającym na osiąganie rosnących poziomów zbierania jest właściwe i wystarczające finansowanie. Od 2005 roku w Polsce działa system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) oparty o organizacje odzysku, które w imieniu podmiotów wprowadzających nowy sprzęt na rynek, realizują obowiązki w zakresie organizowania systemu zbierania i recyklingu elektroodpadów. Organizacje działające na polskim rynku, w tym ELECTRO-SYSTEM i ERP Polska przeznaczyły już na ten cel ponad miliard złotych i z roku na rok ich wydatki są wyższe. ROP w obszarze baterii realizowany jest z kolei przez tzw. podmioty pośredniczące, działające na podobnych zasadach jak organizacje odzysku. REMONDIS Electrorecycling oraz ERP Polska od wielu lat realizują obowiązki także w tum zakresie.

Zwiększenie zbiórki i recyklingu wymaga ciągłej edukacji ekologicznej społeczeństwa. To także zadanie organizacji odzysku i podmiotów pośredniczących. Partnerzy projektu EkoWalentynki na działania edukacyjne wydają rocznie blisko 2 miliony złotych. Ważne jest również, aby obok edukacji, konsumenci mieli możliwość łatwego pozbycia się niepotrzebnych urządzeń na różne, dopasowane do ich potrzeb sposoby. Obecnie wielkopowierzchniowe sklepy handlujące sprzętem mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu od klienta w miejscu dostawy. W tego typu placówkach można też zostawić małogabarytowy zużyty sprzęt, niezależnie od tego czy kupuje się nowy produkt czy nie. Coraz ważniejszą rolę spełniają również PSZOKi (punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych), gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie zostawiać swoje m.in. elektroodpady oraz zużyte baterie. Funkcjonują równie projekty nieodpłatnych odbiorów bezpośrednio z domu. Przykładem takich działań jest projekt DECYDUJESZ.PL prowadzony przez REMONDIS Electrorecycling i ELECTRO-SYSTEM, w ramach którego zapewniany jest nieodpłatny odbiór wielkogabarytowych urządzeń typu pralki czy lodówki.

Partnerami obchodów „EkoWalentynek” w Polsce są: REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o., Electro-System Organizacja Odzysku SEiE S.A. i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. – firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu zużytych baterii oraz elektroodpadów.

 


 

 

 

„Polskie serce pękło. Katyń 1940” – II edycja konkursu literacko-plastycznego

Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:

– plastycznej – stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską,

– literackiej – przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”,

– tekst piosenki – przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2020 r.

Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są cenne nagrody.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Kancelarii Sejmu.

Karta zgłoszenia

 

 

Akcja „Recykling Daje Owoce” – projekty uczniowskie

Szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym „Recykling daje owoce”. Uczniowie klas 2f, 2g, 2h wykonali ulotki informacyjne. Każdy może zapoznać się z nimi w galerii …

więcej

 

 

Konkurs plastyczny na portret hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiz Zafona – wyniki

Wyniki są następujące:

1 miejsce: Aleksandra Żelazowska 1a

2 miejsce: Zuzanna Włodkowska 1c

3 miejsce: Marta Okruch 1b

wyróżnienia:

Roksana Wiśniewska 1a

Karolina Skołożyńska 2b

 

 

Podsumowanie akcji „Przerwa na czytanie”.

W tym roku nasza szkoła pierwszy raz wzięła udział w akcji „Przerwa na czytanie”. Planowaliśmy duże wydarzenie na dużej przerwie w dużym gronie uczniów i pracowników szkoły:) Nasze plany musieliśmy jednak zweryfikować i dostosować do wirtualnej rzeczywistości, w jakiej obecnie funkcjonujemy. Celem było zachęcenie społeczności szkolnej do sięgania po książki w każdej sytuacji i każdym miejscu. Nieprzypadkowo wybraliśmy więc dzień naszej akcji. 28 października to Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów, a czytanie to dobry sposób na „wylogowanie się” i uspokojenie myśli. Książka to uniwersalny przyjaciel – będzie z Tobą tam, gdzie chcesz. Tegorocznym zadaniem było wykonanie „Selfie z książką”. Uczniowie podjęli wyzwanie. Niektórzy przygotowali nawet odpowiednią scenerię. Otrzymaliśmy bardzo ciekawe zdjęcia. Wszyscy, którzy wzięli udział w akcji zostali nagrodzeni zgodnie z naszym regulaminem. Nagrody wylosowała Pani Dyrektor Aldona Torenc. Naszych uczestników można zobaczyć w zakładce Biblioteka.

 

W czasie nauki zdalnej pomoc psychologiczno – pedagogiczna pedagoga i psychologa szkolnego odbywa się według planu pracy. Kontak poprzez e-dziennik lub na czacie Teams. Poniżej godziny pracy specjalistów.

 

 

„Wiktoria 1920 – Polskie zwycięstwo dla wolności Europy.”

Wzorem lat poprzednich również w tym roku szkolnym nauczyciele historii zorganizowali Szkolny Konkurs Historyczny. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o przeszłości, a zwłaszcza wydarzeń z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 oraz Bitwy Warszawskiej 1920…

więcej

Powiatowy Konkurs Matematyczny im. Romana Żulińskiego, jeżeli sytuacja pozwoli, zostanie przeprowadzony w marcu.

 

 

 

 

 

 

 

UŚMIECHNIJ SIĘ :)

 

W ramach kampanii Pamiętamy! 100-lecie Bitwy Warszawskiej Wojewoda Mazowiecki ogłasza konkurs, skierowany do młodzieży na najlepszy komiks związany z Bitwą Warszawską. Konkurs będzie trwać do 24 listopada 2020 r.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (wiek od 13 do 18 lat) będą mieli za zadanie przygotować komiks dotyczący wydarzeń związanych z Bitwą Warszawską. Nadesłane prace będą oceniane m.in. pod względem fabuły, zgodności z faktami historycznymi i szaty graficznej. Spośród nadesłanych prac Komisja Konkursowa wybierze 3 najlepsze, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w mediach społecznościowych. Nagrodą dla zwycięzcy będzie tablet.

Kampania Wojewody Mazowieckiego realizowana przy wsparciu Kuratorium Oświaty w Warszawie, Muzeum Historii Polski oraz Archiwum Akt Nowych, składa się z szeregu działań mających na celu popularyzację obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz przypomnienie historii wojny polsko-bolszewickiej.

Projekt Wojewody Mazowieckiego: Pamiętamy! 100-lecie Bitwy Warszawskiej sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Regulamin konkursu dostępny jest w załącznikach.

Regulamin konkursu na komiks

Załącznik nr 1 do Regulaminu

Załącznik nr 2 do Regulaminu

 

Już jutro Noc Bibliotek 2020. Pamiętajcie by o 20.00 wejść na naszą stronę i rozwiązać zadania Wirtualnego Escape Roomu. Czekają na Was ciekawe nagrody. Poniżej umieszczono linki do materiałów, z których korzystano przy opracowaniu pytań. Mogą się jutro przydać:)

LINK DO WIRTUALNEGO Escape Roomu

naukaoklimacie.pl

www.klimat.edu.pl

ziemianarozdrozu.pl

 

 

 

RADZYMIN-WARSZAWA-POLSKA. OBRONIONA NIEPODLEGŁOŚĆ

18 września 2020 r. w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie został zorganizowany panel dyskusyjny poświęcony 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jego organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin …

więcej

Akcja Recykling Daje Owoce
Recykling Daje Owoce w RadzyminieZapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji pt. „Recykling Daje Owoce”, w ramach której zbieramy zużyte baterie i telefony komórkowe. Akcja „Recykling Daje Owoce” organizowana jest dzięki pomocy i zaangażowaniu ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE S.A. i Organizacji Odzysku Opakowań S.A. – https://erp-recycling.org/pl-pl/ – firmy, która jest liderem zbiórki i recyklingu baterii i elektroodpadów w Polsce i Europie. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem akcji „Recykling Daje Owoce” jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu.

Co możemy zrobić z elektroodpadami? Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są edukacyjne akcje m.in Recykling Daje Owoce, czy zbiórki elektroodpadów przez gminy. Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw. PSZOK-i – czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. Za wyrzucanie zsee (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) w miejsca do tego nieprzeznaczone grozi kara do 5 tys zł! Szczegóły akcji na www.cycling-recycling.eu

Akcję koordynują: pani Justyna Bylak i pani Katarzyna Kostrzewa

 

Konkurs plastyczny pod tytułem. „Carlos Ruiz Zafón – portret autora”.

19 czerwca 2020 roku, w wieku zaledwie 55 lat, zmarł pisarz kochany zarówno przez młodych jak i przez starszych czytelników. Wszyscy ci, którzy z zapartym tchem czytali cykl powieści o „Cmentarzu zapomnianych książek” i z ogromną niecierpliwością czekali na ostatnią powieść Zafona – „Labirynt Duchów” , w bieżącym roku szkolnym będą mogli poprzez wspólną lekturę książek, projekty plastyczne i liczne konkursy, jeszcze raz wrócić do „zaczarowanej Barcelony” Zafona.

Zapraszamy wszystkich uczniów naszego Liceum do konkursu plastycznego.

Prosimy o przygotowanie portretu autora w dowolnej technice w formacie A4. Gotowe prace prosimy składać w sekretariacie u pani Eweliny do dnia 10 listopada.

Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w drodze głosowania przez społeczność szkolną, a wszystkie prace zostaną pokazane na wystawie prac w holu szkolnym. Na 3 zwycięzców czekać będą wspaniałe nagrody.

 

„Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

Trwa zgłaszanie kandydatur do konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”, w którym samorząd województwa mazowieckiego chce uhonorować osoby zaangażowane w pracę charytatywną.Z tej okazji radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego przygotowali film informujący o tym przedsięwzięciu https://www.facebook.com/watch/?v=1760258910798288&extid=IyOZfqy1tjRy2VDq W ten sposób chcą dotrzeć do jak największej ilości wolontariuszy i osób, które korzystają z ich działań. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe i samorządowe, a także osoby fizyczne korzystające z pomocy wolontariuszy. Możliwe jest również zgłoszenie własnej kandydatury. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 września br.

Więcej informacji na http://www.dialog.mazovia.pl/wolontariat

BEZPOŚREDNI LINK DO FILMU

Regulamin konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

Formularz zgłoszeniowy

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

1 września 2020r. w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021. Na początku uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. Minutą ciszy uczciliśmy też poległych za ojczyznę. Pani Dyrektor Aldona Torenc serdecznie powitała zgromadzonych uczniów i ich wychowawców …

więcej

Szanowni Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele!

W szkole zostały opracowane szczegółowe zalecenia związane z organizacją zajęć w szkole, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników.

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami w załącznikach

Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1.09.2020 r.

Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii

Rodzicu nie posyłaj do szkoły i placówki chorego dziecka

Rodzicu poinformuj szkołę jeśli domownicy są objęci kwarantanną

 

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowali wspólny list dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W liście podkreślili m.in., że zarówno uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.

Załącznikiem do listu są zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Zostały one opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym. W wytycznych zostały wymienione obowiązki, jakie leżą po stronie pasażera, kierowcy i obsługi pojazdu oraz przedsiębiorcy w czasie korzystania z transportu zbiorowego.

Uprzejmie proszę o zapoznanie się z nimi.

Z wyrazami szacunku

Dyrektor Aldona Torenc

Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego – list szefów MEN, MI i GIS

Zasady bezpiecznego korzystania z transportu zbiorowego w trakcie epidemii